Průkaz původu

každé  kotěRodokmen – neznamená, že musíte na výstavu, již dávno není povinné uchovnění a je na zodpovědnosti chovatele, koho pustí do chovu a koho ne.

Rodokmen, stojí chovatele 150 Kč Vydává ho jeho organizace, takže se vede složka o dané linii.

V rodokmenu vyčtete rodiče, prarodiče, praprarodiče, prapraprarodiče ..... svého koťátka, takže víte, že se jedná opravdu o plemeno, můžete si i na webu dohledat rodiče, vidítefotografie, jak vypadali.

Dokonce v pawpeds v celosvětové databázi dohledáte i testy jedinců plemene trpících na HCM,PKD.

Množitel Vám z tohoto nic neposkytne, dokonce nemůže zaručit, že se jedná o plemeno, ani nemá jistotu, že se nekřížil sourozence, jiný příbuzný, či se „nepřimotala" ke krytí kočka domácí.

Pak může dojít k pozdějším problémům.Nelze vysledovat povaha rodičů a genetické nemoci jako je HCM,PKD ...

Chovatel Vám odpoví na Vaše otázky a naopak bude se ptát i Vás, je pro něho důležité, kde jeho umazlené miminko najde láskyplnýdomov. Chovatel, za své odchovy bere zodpovědnost.

ůlfaů Předkládá automaticky, či na požádání testy rodičů na HCM,PKD,Felv,Fiv, někdo přikládá rovnou kopie  testu ke kupní smlouvě. K dobru dělá testy Herpes, Mycoplasma, Chlamydie,Calicivirus,Strep-G 


 HCM test, nesmí být starší více jak dva roky. Více o HCM a PKD zde...

 Množitel, Vám radu málokdy poskytne, jelikož mu jde bud´ o peníze a prodejem  komunikace končí, nebo si dopřává koťátka pro radost a informací moc nemá.

 Množitelé své odchovy netestují. Hatí tak dlouholetou práci chovatelů. Vypouštějí do světa kočičky se  špatnými genetickými předpoklady, se skrytými vadami, nemocemi, které se mohou projevit mnohem  pozdějije to pro něho bud 'zbytečné, nebo neví o rizikách či to bere jako nafouknutou bublinu

Chovatel respektuje pravidla chovu a potřeby kočky, ví, kdy může krýt kočku s kocourem a kolikrát do roka může mít koťata. Má určité plány.

Chov je velmi drahý a náročný koníček. Nejedná se o business, jak si mnozí myslí. Pokud jezdíte na výstavu, kde si chcete nechat posoudit své kočky stojí Vás to velmi času a peníze.

Pokud očekáváte od chovu kvalitu, musíte investovat i do kvalitních jedinců takže částky se šplhají velmi vysoko.

Cena krytí není zanedbatelná. Krytí se nemusí podařit a následná péče o koťátka, je časově tak číselně, nevyčíslitelná. Někdo si bere i dovolenou. Rozhodně sem počítáme i testy.Množitel hledá pro svou kočičku ženicha, nejlépe z okolí. Vše co nejlevněji, někteří si myslí, že Whiskas je to nejlepší co mohou dostat, přikrmování koťat většinou co nepozdějí a nejméně. Investice jsou minimální, nejvíce jde o zisk, či nevědomost.


fdgs Kotě od chovatele do nového domova smí odejít nejdříve po 12 týdnu svého věku. Nejen že to nařizuje  zákon a chovatelský řád, má to své opodstatnění. Nejvíce doporučovaný je věk ukončených 13 týdnů. Socializace, je velmi důležitá. Ani nonstop péčí 24 hodin denně mu nikdy nenahradíte sourozence, matku a její výchovu, která má podstatný vliv na správnou socializaci každého mláděte. Plně očkovanédvakrát, odčervené popřípadě čipované s výbavičkou do začátku, kupní smlouvou, kopie testu a chovatelským servisem.

Množitel, nabízí koťata již od doby, co začínají chodit na záchodek a samostatně jíst, cca 4 týden, aby ušetřil a nemusel je krmit. Jelikož kotě se očkuje od 8 týdne věku a pak následující 3 týden, předává kotě, neočkované, sotva odčervené..... takže vlastě odtrhnuté miminko od matky pro svůj prospěch či neznalost.

Tohle srovnání je myslím dostatečně pochopitelné pro všechny, nepochopí jen množitelé a podpora množitelů.


Samozřejmě že i mezi registrovanými chovateli, můžete narazit na ty, co jim jde o peníze neb jsou neznalí, ale na Vás je abyste hledali informace a nenechali si namazat med kolem pusy, ptejte se, informujte se nechte a hlavně nechte si předložit testy.

                                                                                                                                            Pro web Chováme kočky: Kateřina Tyrnerová