EMS kód: BRI
Anglicky: British shorthair/longhair cat  


OBSAH:

Historie
Standard britské kočky (Fife)
Povaha
Zdravotní rizika
Barevné variace



Historie

 


   Na konci 19. století začali majetní Angličané s vystavováním a chovem koček. Jednalo se především o kočky, které si s sebou přivezli z dalekých cest, jako například dlouhosrsté kočky z Blízkého a Dálného východu nebo exotické krátkosrsté kočky, například siamské kočky, habešské kočky, či modré ruské kočky. Současně byly vystavovány variace domácích koček jako např. krátkosrstá anglická kočka domácí.

   Anglická kočka domácí, která se v dnešní době běžně označuje jako krátkosrstá nebo britská kočka, se vyskytovala v mnoha různých podobách a zbarveních. Chovatelé začali vybírat své kočky podle zavalité a statné postavy a hustého krátkosrstého plyšového kožichu. Své krátkosrsté kočky často křížili s perskými kočkami, aby tento proces ještě urychlili. Neméně důležité byly barvy, které tyto kočky musely mít, aby se mohly účastnit výstav.

   Po vytvoření plemenného standardu bylo možno konečně odlišit plemennou krátkosrstou kočku od běžné kočky domácí. Důkazem, že se to výborně vydařilo, jsou mnohá vítězství, již britské kočky dosáhly a stále dosahují.

   Chovem a vystavováním koček se však nezabývali pouze Angličané, přestože jejich vliv na rozšíření tohoto plemena je bezpochyby velký. Zájem o čistokrevné kočky rostl také na evropském kontinentě, kde chtěli chovatelé z místních selských koček vyšlechtit kočky čistokrevné. Tyto kočky, jimiž se zpočátku říkalo evropské krátkosrsté kočky, byly zhruba stejného typu jako kočky, které se v Anglii chovaly pod jménem britská krátkosrstá. Evropské plemenné spolky nejenže převzaly od Angličanů plemenný standard, ale z Anglie se také pravidelně importovala zvířata, jež měla přinést do evropského chovu novou krev. Toto křížení vedlo nakonec k tomu, že si byly krátkosrsté kočky na obou koncích kanálu velmi podobné, ať již svým vzhledem, nebo svým původem.

   V severní části Evropy byla situace jiná, Také ve Skandinávii se chovatelé zabývali šlechtěním domácích koček a i zde byly tyto kočky vystavovány pod jménem evropská kočka. Skandinávské kočky byly však trochu jiného typu než krátkosrsté evropské kočky. Skandinávci totiž dováželi méně britských zvířat, a jejich chov se také více soustředil na místní statné kočky. Skandinávci navíc nekřížili své kočky s kočkami perskými. Problém nastal až v okamžiku, kdy se záliba v chovu britských koček stala mezinárodní. Ve skutečnosti se totiž jednalo o dvě odlišně vypadající rasy, které však měly společné jméno i plemenný standard. Proto se skandinávští chovatelé pokusili v 80. l etech 2. století tyto dvě rasy oddělit. Zvířata se stavbou těla cobby s vlivem perských koček dostala druhové jméno britská, zatímco druhové jméno evropská bylo určeno pro o něco méně cobby zvířata s více či méně čistokrevným původem odvozeným od domácích evropských koček. Navíc modrá francouzská kartouzská kočka, která do této doby spadala pod stejný plemenný standard, získala status samostatné rasy.
(zdroj: Esther Verhoef-Verhallen: Britská kočka)



   

Standard britské kočky (Fife):

 


- kompaktní vyváženě stavěná a silná kočka se statnou a svalnatou postavou, širokým hrudníkem a silnýma krátkýma rovnýma nohama a kulatými tlapami. Její ocas je na začátku tlustý a na konci zakulacený. Tato kočka má kulatou hlavu s prostorem mezi malýma ušima. Jejími dalšími znaky jsou kulaté tváře, masivní brada, velké kulaté a široce otevřené oči, krátký široký nos a krátká hustá (plyšová) srst.

Hlava - britská kočka má kulatý obličej s plnými tvářemi, širokou lebkou a s kostmi se zaoblenou strukturou. Hlavu nese krátký tlustý krk. Nos by měl být krátký, široký a rovný. Profil se zakulaceným čelem přechází v krátký rovný nos s přechodem (posazením nosu), který není zalomený (žádný "stop"), nýbrž lehce klenutý. Brada musí být plná, silná a široká. Chrup do sebe musí dobře zapadat. Linie mezi nosem a bradou by měla být rovná. Uši jsou malé, široké ve svém základě a zakulacené na horní straně a musí být umístněny tak, aby nerušily kontury hlavy. Vnější strana musí být ochlupená, vnitřní strana méně. Oči jsou velké, kulaté, do široka otevřené, posazené daleko od sebe, horizontálně umístněné, bez sebemenšího náznaku sklonu k orientálnímu tvaru.

Postava - Kompaktní postavu tvoří krátké rovné tělo s hlubokým hrudníkem a nízkým těžištěm. Tělo by mělo být masivnější než ramena, postava středně velká až velká. Nohy by měly být krátké, rovné a silné se zakulacenými tlapkami. Ocas je tlustý, střední délky, širší v základě než na zakulaceném konci.

Srst - měla by být krátká, na dotek silná a vitální.

Barva očí - koťata mají oči vždy modré. Ve věku zhruba šesti týdnů se barva začne měnit a jakmile kočka dosáhne věku 10 měsíců, měla by mít oči již zcela vybarvené. V průběhu stárnutí ztrácí pigment v očích na intenzitě, letité oranžovo-oké kočky pak mají většinou oči zlaté až žlutavé.



   

Povaha:



   Říká se, že britské kočky mají opravdu britskou povahu: jsou silné, ale jsou ze své podstaty rezervované. Britské kočky jsou velmi oddané a dvounožce, které považují za svou rodinu, budou následovat z místnosti do místnosti, až se konečně posadí po jejich boku. Nemají rády, když je někdo k něčemu nutí. Kvůli své velikosti jsou také spokojenější s tlapkami na zemi. Jsou trpělivé a proto jsou velmi vhodné k dětem, nevadí jim také další zvířata. Své okolí mají neustále pod dohledem – vše pečlivě sledují, o všem musí vědět. Britky jsou středně aktivní kočky, nejživější jsou asi do jednoho roku, potom postupně zpomalují. Ve věku 4 až 6 let se z nich mohou stát gaučoví povaleči. Nevadí jim život v bytě, lehce se přizpůsobí jakkoliv velké domácnosti. 


   

Zdravotní rizika:



   Hypertrofická kardiomyopatie (HCM), 
   Polycystická choroba ledvin (PKD), 
   neprůchodnost slzných kanálků



Barevné variace BRI



Britské kočky jsou krásné už jen tím, v kolika barvách je možné je vidět. Zde si ukážeme zlomek barev, které nám mohou vzniknout.
Chybějící fotografie se budeme snažit co nejdříve doplnit, popřípadě nám je můžete zaslat (pokud jste vlastníkem té fotografie) na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

 

PLNÉ BARVY

(pro kombinace s bílou, rozklikněte vybranou barvu)
Blue Jingle BRI n - main
 BRI a MAIN  BRI b čokoládová - Royal Sapphire MAIN  BRI c - lilová - Royal Sapphire main  BRI d červená - Lavender Farm 1 main  BRI f - černá želvovinová - Lavender FARM 2 MAIN  

BRI o skořicový - Royal Sapphire MAIN  BRI p - plavá - Royal Sapphire 2




KRESBY

(pro více info rozklikněte požadovanou kresbu)


 

BRI ns 22 64 - černěstříbřitá mramorovaná se zelenýma očima - Sunny Way2